Klauketools.cz
potrubárske dni v praheAkcia na ručné elektroinštalačné náradie

Jak vybrat správná kabelová oka?

Výběr kabelových ok pro všechny druhy aplikací v elektrotechnickém sektoru je extrémně široký a může se snadno zkomplikovat. Správné rozhodnutí může být těžší, než si myslíme. Výběr správného kabelového oka je však nezbytný k zajištění čistého a bezpečného výsledku krimpování.

ako-si-vybrat-spravne-kablove-oka


Kabelová oka pro měděné vodiče, spojená s vodičem takzvaným tvarováním za studena, jsou jedny z nejběžnějších konektorů v elektrotechnice.

Obecně je lze rozdělit do tří skupin:

  • Kompresní kabelová oka podle DIN 46235
  • Trubková kabelová oka jako komerčně dostupné standardní verze
  • Nepájené svorky podle DIN 46234

ako-si-vybrat-spravne-kablove-oka

Kabel a kabelové oko: Dokonalá shoda

Výběr správného kabelového oka závisí na třídě vodičů. Jako příklad jsou pro kabely podle DIN EN 60228 k dispozici následující typy kabelových ok:

  • Třída 1, 2, 5 a 6 vodičů: kompresní kabelová oka podle DIN 46235
  • Vodiče třídy 2: standardní typová trubková kabelová oka
  • Třída 2, 5 a 6 vodičů: nepájené koncovky podle DIN 46234

Pro zajištění bezpečného lisování vodičů pomocí kompresních kabelových ok podle DIN se v normě doporučují lisovací nástroje s kódovanými matricemi podle DIN 48083-4. Pro trubková kabelová oka je třeba dodržovat požadavky příslušného výrobce.

ako-si-vybrat-spravne-kablove-oka

Kvalita a odolnost: Test nikdy nelže

Normy platí také pro elektrické a mechanické vlastnosti kabelových ok. V tomto konkrétním případě platí mezinárodní norma IEC 61238-1 část 1. Ta určuje testy, které musí splnit elektrické připojení, aby se zajistil dlouhodobý bezpečný provoz při zamýšleném použití. Za tímto účelem musí být elektrická spojení podrobena různým testům. To zahrnuje test elektrické odolnosti spolu s testem mechanického napětí. Zkušební cyklus simuluje praktickou aplikaci v tomto testu.

Elektrika se používá k zahřátí přípojky 1000x na cca. 120 °C, s cílem vyvolat umělé stárnutí. Mezi testy se v pravidelných intervalech kontroluje přechodový odpor. Provede se i šest vysokoproudých testů, při kterých se vodič zahřeje na cca. 250°C za jednu sekundu díky zkratu. Tento vysokoproudý test se vyžaduje, pokud je třeba otestovat konektor, aby se zkontrolovalo, zda je chráněn proti zkratu. Tímto testem prošel také spojovací materiál Klauke. Krimpovací spojení projde testem, pokud přechodový odpor zůstane konstantní.

ako-si-vybrat-spravne-kablove-oka


Výrobci jsou zodpovědní za zajištění bezpečnosti připojení. Díky těmto dodatečným testům, které se provádějí, si můžete být jisti, že náš spojovací materiál splňuje nejvyšší nároky. Kromě toho je značná část našich materiálů testována a certifikována UL. Je to užitečné zejména tehdy, když se rozvodné skříně mají dodat například do Severní Ameriky.

Na kvalitu našich produktů ovšem klademe i další požadavky, které přesahují tyto standardní požadavky. Kabelová oka vyrobená společností Klauke jsou žíhána jako součást dodatečné výrobní fáze. To znamená, že můžeme snížit jakékoli ztvrdnutí a napětí v materiálu, jakož i snížit riziko zlomení během krimpování.

Kvalita našich kabelových ok je patrná již z jejich vizuálních vlastností. Výroba bez otřepů a rovnoměrné zalisování jsou znaky vysoce kvalitního produktu.

Chcete-li se dozvědět více o produktech, řešeních a službách Klauke, kontaktujte nás na +420 601 222 558  nebo pište na info@antprofitools.cz.

Pokud byste chtěli být informováni o Klauke inovacích, aktualizacích produktů a trendech v odvětví, prihláste sa na odber noviniek.

ako-si-vybrat-spravne-kablove-oka
Klauke Slovensko - krimpovačky, dierovače a nožnice na káble

Více o Klauke

Značka Klauke je po celém světě proslavená svojí vysoce kvalitní technologií spojování elektrických rozvodů, nástroji pro krimpování, řezání a děrování.

Krimpovačky
Nůžky na stříhání kabelů
Děrovače otvorů do plechů
VDE ruční nářadí
Spojovací materiál

Klauke spojovací materiál pre elektrikárov

Kontaktujte nás

Autorizovaný distributor pro Českou republiku ant PROFITOOLS s.r.o.. Kontaktujte nás a poradíme vám s výběrem krimpovačky, nůžek, děrovačů či spojovacího materiálu Klauke.

ant PROFITOOLS s.r.o.
Potrubářské a instalatérské nářadí


Příkop, 602 00 Brno
+420 601 222 558
info@antprofitools.cz

 

Služby pro vás:
Sledujte nás:


Klauke náradie na montáž solárnych panelov a elektrárníproduktovy katalog KlaukeTop produkty Klauke
Kariéra u nás:

Přidejte se k nám. Neustále hledáme obchodníky a posily do administrativy

Seznam volných pozic
E-mail Facebook Instagram Linked In